top of page

Jiang Yanli

Jiang Yanli (江厌离, Jiāng Yànlí) byla starší sestra vůdce klanu Jiang z Yunmengu, Jiang Chenga a starší přísežná sestra Wei Wuxiana. Provdala se za Jin Zixuana z klanu Jin z Lanlingu a porodila jejich dítě Jin Linga.

Klan

Jiang z Yunmengu (svobodná)
Jin Z Lanlingu (vdaná)

 

Status

Mrtvá

 

Narozena

2. května

 

Pohlaví

žena

 

Výška

165 cm

 

Rodina

Jiang Fengmian ( otec, mrtvý)
Yu Ziyuan (matka, mrtvá)
Jiang Cheng (mladší bratr)
Wei Wuxian (mladší bratr bojového umění)
Jin Zixuan (manžel, mrtvý)
Jin Ling (syn)
Jin Guangshan (tchán, mrtvý)
Madam Jin (tchýně, mrtvá)
Jin Guangyao (švagr, mrtvý
Mo Xuanyu (bratr manžela, mrtvý)
Qin Su (švagrová, mrtvá)

Jiang Yanli (3).jpg

Čínský Dabing

 

Li Shimeng (anime)
Qiao Shiyu (audio drama)
Bai Xuecen (web series)

 

Drama

Xuan Lu (dospělá)
Ye Xuantong (dítě)

Jiang Yanli (4).jpg

Vzhled

Její vzhled byl popisován přinejlepším jako nadprůměrný. Její pleť byla sněhobílá.

 

Osobnost

Pro počátečního pozorovatele byla osobnost Jiang Yanli mírná, s ničím příliš pozoruhodným. Ráda vařila pro ostatní, zejména pro své bratry, a bylo naznačeno, že dává přednost vaření před pěstováním. 

Pod svým jemným a zdvořilým zevnějškem však Jiang Yanli zuřivě chránila svou rodinu. Odmítala tolerovat jakékoli urážky vůči svému přísežnému bratrovi Wei Wuxianovi. Byla také jediná, která měla schopnost domluvit se s Wei Wuxianem v hlubinách jeho zármutkem sužovaného šílenství. Nakonec neváhala pro svého bratra obětovat svůj život.

Historie

 

Mládí

Zasnoubení

Jiang Yanli a Jin Zixuan byli spolu zasnoubeni už jako děti, protože její matka Yu Ziyuan byla blízká přítelkyně s matkou Jin Zixuana Paní Jin.

 

Adopce Wei Wuxiana do klanu Yunmeng Jiang

Když bylo Jiang Yanli dvanáct nebo třináct let, Jiang Fengmian přivedl do Lotusového pilíře Wei Wuxiana, aby tam žil jako člen jejich rodiny. Další večer však Wei Wuxian utekl poté, co mu Jiang Cheng vyhrožoval, že na něj pošle psy. Jiang Yanli se ho vydala hledat, ale když Wei Wuxian konečně spadl ze stromu, na kterém se ukryl, nedokázala ho chytit a on si poranil kotník.

Jiang Yanli mu nabídla, že ho odveze zpět do Lotusového pilíře, ale oba brzy narazili na Jiang Chenga, který se také zranil při hledání Wei Wuxiana. Nakonec, Jiang Yanli nese oba chlapce jeden krok po druhém. Diskrétně probudí lékaře, aby ošetřil její bratry a oběma ohřeje lotosovou polévku z vepřových žeber.

 

Konec zasnoubení

Jiang Yanli je v pozdním dospívání. Když se Jiang Fengmian dozví, že Wei Wuxian praštil Jina Zixuana poté, co ten vyjádřil svou nelibost nad jejich zasnoubením, Jiang Fengmian přesvědčí Jin Guangshana, aby zrušil smlouvu, jinak se Jiang Yanli a Jin Zixuan ocitnou v nešťastném manželství. I když v té době Wei Wuxianovi nic neřekne, on si nakonec uvědomí, že je zrušením docela sklíčená, protože má Jin Zixuana ráda.

 

Tažení proti slunci

Jiang Yanli je na návštěvě u příbuzných své matky u klanu Yu v Meishanu, když je zmasakrován Lotusový pilíř.

 

Poté, co Tažení oficiálně začne, dělá, co může se svou nízkou kultivací. Často připravuje jídla pro kultivující. Když doprovází Jiang Chenga a Wei Wuxiana, aby asistovali klanu Jin z Lanlingu v Langya, každou noc připraví tři misky polévky: jednu pro Jiang Chenga, jednu pro Wei Wuxiana a další pro Jin Zixuana.

 

Bohužel, protože nikdy neprozradí své jméno, je Jin Zixuan veden k přesvědčení, že za to může jiná žena. Když ve svém stanu narazí na Jiang Yanli, obviní ji z krádeže cizích zásluh a Jiang Yanli propukne v pláč. Když ji Wei Wuxian najde a odhalí pravdu, je třeba spojeného úsilí Jiang Chenga, Jin Guangshana a Jiang Yanli, aby mu zabránil pokračovat v bití Jin Zixuana. Jiang Yanli se pak po zbytek svého času v Langyi odmítá setkat s Jin Zixuanem.

 

Noční lov na hoře Fénix

Po Tažení proti slunci se Jiang Yanli obvykle nachází v kuchyni nebo v síni předků Lotusového pilíře. Jiang Yanli je utvrzena v přesvědčení, že ji Paní Jin pozvala na noční lov klanu Jin z Lanlingu na hoře Phoenix. Během lovu se ocitne sama s Jin Zixuanem a trvá na tom, že on o ni nemusí předstírat zájem. To ho dráždí, a když se pokusí odejít, chytne ji za paži. Wei Wuxian a Lan Wangji je přeruší a Wei Wuxian se znovu pohádá s Jin Zixuanem.

Jiang Yanli (1).jpg

Paní Jin brzy dorazí a vyhrožuje, že svého syna zbije za šikanu Jiang Yanli, zatímco Jin Zixun urazí Wei Wuxiana a obviní ho z porušení pravidla tím, že si vzal jednu třetinu kořisti.

 

Manželství

Jin Zixuan nakonec navrhuje svatbu a Jiang Yanli přijímá. Ona a Jiang Cheng se vplíží do Yilingu, aby ukázali nyní zničenému Wei Wuxianovi její svatební róby. Wei Wuxian během rozhovoru dychtivě jí polévku, kterou připravila. Jiang Yanli žádá, aby vybral zdvořilostní jméno pro jejího nenarozeného syna, a on navrhuje jméno „Rulan.“

 

Během jejich krátkého manželství Jin Zixuan nakonec odhalí, že najal lidi, aby jí napsali dlouhý milostný dopis, ačkoli ho nikdy nepoužil. Když to čte, Jiang Yanli potlačuje svůj smích, dokud neodejde, aby ušetřila jeho city.

 

Když se Jin Ling narodí, dostane skutečně zdvořilostní jméno Rulan. Jiang Yanli je nadšená z fascinace svého syna otcovým mečem Suihua a pár šťastně prohlašuje, že bude budoucím šermířem.

 

Na její žádost pozve Jin Zixuan Wei Wuxiana na měsíční oslavu jejich syna. Když však Jin Zixun využije příležitosti k útoku na Wei Wuxiana na stezce Qiongqi, Wei Wuxian ztratí kontrolu nad svou démonickou kultivací, což způsobí, že Wen Ning náhodně zabije Jin Zixuan a Jin Zixun.

 

Zatímco Jiang Yanli sedí s Paní Jin před rakví svého manžela, Wei Wuxian se vplíží do Zlaté věže jednorožce, aby viděl svou shijie. Uteče, když Paní Jin spustí poplach a tak není schopen promluvit jediné slovo s Jiang Yanli.

 

Smrt

Jiang Yanli doprovází klan Jin z Lanlingu na Konferenci v Beznočním městě, protože všechny klany se navždy distancují od Wei Wuxiana a plánují zničit zbytky klanu Wen z Qishanu, které Wuxian chrání. Když s nimi Wei Wuxian začíná bojovat a zvedá mrtvoly, Jiang Yanli běží davem a volá jeho jméno.

 

Než ho najde, zvedla se za ní Divoká mrtvola s mečem. Když zpanikaří, mrtvola ji udeří do zad. Lan Wangji podřízne mrtvolu a Jiang Cheng drží zraněnou Jiang Yanli v náručí. Jiang Yanli říká, že tu je, aby viděla Wei Wuxiana ještě jednou, a přesvědčí Wei Wuxiana, aby zastavil nápor mrtvol.

 

Když začne hrát Chenqing a mrtvoly začnou ustupovat, Jiang Yanli náhle vidí, jak kultivující míří na Wei Wuxiana. S explozivní silou tlačí Wei Wuxiana k zemi a přitom jí mečem kultivující prorazí hrdlo.

 

Wei Wuxian, zničený žalem, spojí dvě poloviny Stygianské tygří pečeti dohromady a zahájí krvavou lázeň Beznočního města.

 

Divergence webových řad

Ve Web serii je Jiang Yanli přítomna u řady událostí, u kterých není přítomna v románu. Doprovází své bratry při studiu do Oblačného zákoutí a je přítomna i během masakru v Lotosovém pilíři.

797173723294953b0e6d886f27c59013.jpg

Vztahy

 

Jiang Fengmian

Jiang Fengmian vyjádřil obavy o budoucnost své dcery, když se dozvěděl, že Jin Zixuan neopětoval city Jiang Yanli. Poté přesvědčil Jin Guangshana, aby zrušil zasnoubení jejich dětí, aby je nenutil do sňatku bez lásky.

 

Yu Ziyuan

Jiang Yanli byla často napomínána svou matkou za to, že připravuje jídlo pro Wei Wuxiana, přičemž považuje „syna sluhy“ za člena své rodiny.

Před svou smrtí Yu Ziyuan vyjádřila starost o Jiang Yanli a přikázala Jiang Chengovi a Wei Wuxianovi, aby bez prodlení našli svou sestru v Meishanu.

 

Jiang Cheng

Jiang Yanli ráda vařila pro svého bratra a často působila jako prostředník mezi hašteřícími se Jiang Chengem a Wei Wuxianem.

Její bratr ji chránil, protože i on si přál praštit Jin Zixuana za to, že ji urazil. Nicméně, Jiang Cheng také pochopil, že zatímco on se nestaral o Jin Zixuana, Jiang Yanli ano, a proto podporoval jejich vztah kvůli ní.

Jiang Cheng byl její smrtí tak rozzuřený, že vedl První obléhání pohřebních mohyl proti Wei Wuxianovi, navzdory skutečnosti, že Jiang Yanli zemřela, aby zachránila Wei Wuxiana.

 

Wei Wuxian

Jiang Yanli ráda vařila pro Wei Wuxiana a často pro něj během jejich mládí loupala lotosová semínka. Extrémně ho chránila, když klidně a racionálně bránila Wei Wuxiana před urážkami Jin Zixuna a nakonec se obětovala, aby mu zachránila život.

I poté, co Wei Wuxian přeběhl z klanu Jiang z Yunmengu, zůstala Jiang Yanli blízko k němu. Ona a Jiang Cheng se dokonce tajně setkali s Wei Wuxianem, aby mu ukázali její svatební šaty, a svého budoucího syna pojmenovala „Rulan“, jak Wei Wuxian navrhl.

Její smrt přiměla zarmouceného Wei Wuxiana použít Stygianskou tygří pečeť k povraždění několika tisíc kultivujících v Beznočním městě.

 

Jin Zixuan

Během svého dětství byli Jiang Yanli a Jin Zixuan zasnoubeni na přání svých matek. Zatímco Jiang Yanli měla Jin Zixuana ráda, on považoval její skromnou kultivaci a průměrný vzhled za nepříjemný.

Jin Zixuan si nakonec uvědomil chybu svých cest a začal ji po Tažení proti slunci pronásledovat. Ti dva se nakonec po jeho vyznání lásky vzali a narodil se jim syn Jin Ling.

Jiang Yanli byla zarmoucena smrtí svého manžela a skutečností, že ji způsobil Wei Wuxian.

 

Jin Ling

Jiang Yanli zemřela, když jejímu synovi byly méně než dva měsíce. Jednou z nejhlubších nejistot Jin Linga byla nepřítomnost jeho matky.

 

Paní Jin

Paní Jin zbožňovala Jiang Yanli a nikdy se nevzdala představy, že by si ji měl vzít její syn Jin Zixuan. Ve skutečnosti často nadávala svému synovi za to, jak v minulosti zacházel s Jiang Yanli, a stavěla se na její stranu.

Po smrti svého syna Paní Jin dohlížela na Jiang Yanli a zajišťovala, aby správně jedla a odpočívala.

 

Jin Zixun

Na hoře Fénix čelila Jiang Yanli Jin Zixunovi kvůli jeho falešnému obvinění, že Wei Wuxian porušil pravidla, a také jeho urážce, že Wei Wuxian není nic jiného než syn sluhy. Požadovala jeho omluvu k jeho rozpakům a vzteku.

 

Po svatbě s Jin Zixuanem, Jin Zixun odkazoval na Jiang Yanli jako jeho "švagrovou" kvůli jeho blízkému vztahu k jeho bratranci. Zda se jejich vztah zlepšil, nebo se pouze tolerovali, zůstává neznámé.

bottom of page